Facebook biztonsági beállítások
Bizonyára sokakban felmerült már, hogy a Facebookon történő ténykedésünk, az ott kezelt képeink, beszélgetéseink nagyon is a privátszférába tartozik. Nem is beszélve arról, hogy a Facebook fiókunkkal nagyon sok más oldalra is be lehet lépni, akár fizetős szolgáltatásokba is. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a Facebook fiókunkat amennyire csak lehet, védjük az idegenektől.
Képzeljük le, hogy mi történne, ha egy idegen be tudna lépni a Facebook fiókunkba! A következő dolgokhoz férne hozzá teljes körűen:
- El tudja olvasni az üzeneteinket, illetve tudna a nevünkben üzenni
- Látná minden feltöltött képünk, akár publikus, akár privát
- Minden alkalmazásba be tud majd lépni, amit használunk
- Minden külső honlapba is be tud majd lépni, amit a Facebook profilunkkal regisztráltunk
- Akár fizetős szolgáltatásokat is igénybe tud venni, a mi kontónkra
- A nevünkben tud ténykedni, hozzászólni stb...
Védjük a Facebook fiókunkat
A Facebook beállításoknál, a biztonsági fülnél találjuk azokat a beállításokat, melyek a Facebook profilunkat tehetik biztonságosabbá! Ezeket most szépen sorra vesszük, kezdve az egyszerű figyelmeztetéstől, a bizalmi kapcsolatokig és még tovább.
Ha betartjuk ezeket a biztonsági ajánlásokat, akkor egy nagyon nagy lépést teszünk meg annak érdekében, hogy illetéktelenek ne tudjanak belépni a Facebook fiókunkba, illetve ha még is megteszik, akkor arról értesüljünk és gyorsan tudjunk ellene tenni!
A biztonságos böngészés
A biztonságos böngészés ma már nagy valószínűséggel nem is lehetőség, hanem egy fixen használt dolog, így a beállításoknál is csak az látható, hogy bekapcsolva. De ki, már nem kapcsolható. Ez az opció a HTTPS böngészést kapcsolja be, vagyis a HTTP protokollhoz képest a HTTPS(ecure), titkosított protokollon fog a böngészőnk kommunikálni a Facebokkal. Erről könnyen meggyőződhetünk a böngészőnk felső címsorában:
Érdekesség: amennyiben tudjuk, hogy be van kapcsolva ez a funkciónk, és a címsorban nem HTTPS-t látunk a cím elején, akkor kezdjünk el gyanakodni. Valószínűleg nem is a facebook.com címen vagyunk, hanem valami megtévesztő címen.
Fontos: Ha úgy érezzük, hogy egy ál-facebook oldalra léptünk be, megtévesztettek bennünket, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy minél gyorsabban belépünk az igazi facebook oldalra, és azonnal megváltoztatjuk a jelszavunkat! Lehetőleg valami olyanra, amit előtte még nem használtunk és nem hasonlít arra, amit előzőleg használtunk!
Bejelentkezési értesítők
Nagyon hasznos eszköz a bejelentkezési értesítők, a lényeg, hogy ha olyan eszközről történik bejelentkezés, amit még nem használtál és nem is hagytál jóvá, akkor értesítőt kapsz a bejelentkezésről emailben és/vagy szöveges üzenetként.
Belépési értesítő emailben
Az alábbi képen jól látszik, hogy egy részletes leírást kapunk a bejelentkezésről, az milyen eszközről, mikor, és honnan történt.
Fontos: Ahogy az értesítő alján is írja a Facebook, ő maga, SOHA nem kéri emailben a bejelentkezési adataidat. Tehát, ha egy hasonló értesítőt kapnánk, ami valamiféle megerősítést vagy jelszót kér, akkor az valamilyen csalás lesz.
Bejelentkezés-jóváhagyások
További hasznos eszköz azoknak, akik telefonon is tudják használni a Facebookot. Ha ismeretlen eszközről történik a bejelentkezés, akkor a Facebook először kér egy biztonsági kódot a bejelentkezőtől, ezt a mobilodon a Facebook alkalmazásban a code generator részben kapjuk meg. Így ha csak nincs a betörőnél a mobilunk is, nem fog tudni belépni, mi viszont emailben, még plusz kapunk egy értesítőt is, hogy egy idegen eszközről próbálnak még éppen belépni.
Bejelentkezési jóváhagyások
Hogyan működik a bejelentkezési jóváhagyások
Fontos: Ezt a funkciót a bekapcsolástól számítva egy hétig kikapcsolhatod biztonsági kód nélkül is, később viszont, csak azzal együtt!
Jó tudni: Ha előre tudjuk, hogy nem lesz nálunk a telefonunk, akkor előre kérhetünk 10db bejelentkezési kódot, amit kinyomtatva magunkkal vihetünk és felhasználhatjuk.
A kódgenerátor
A kód generátort megtaláljuk a Facebook alkalmazásunkban a telefonunkon. Amennyiben egy másik kód generátort szeretnénk beállítani, például a Google Authenticator-t, akkor előbb össze kell kötnünk azt a Facebook fiókunkkal. A kód generátor 30 másodpercenként új kódot generál, így ha idegen eszközről lépünk be, akkor mindig nálunk kell lennie a telefonunknak, hiszen előre nem lehet tudni milyen kódot kell megadni a belépéskor.
Harmadik féltől való kód generátor beállítása
Alkalmazás jelszavak
Ha valaki számos alkalmazást használ, akkor egy kellemes eszköz az alkalmazás jelszó generátor. Ezzel a hasznos kis eszközzel, minden alkalmazásunkhoz egy egyedi kódot tudunk létrehozni, és azt tudjuk használni a valós Facebook jelszavunk helyett, így azt nem kell begépelnünk.
Bizalmi kapcsolatok
A bizalmi kapcsolatok olyan ismerősök, akik biztonságos módon tudnak segíteni, ha problémád lenne a bejelentkezéskor. Ez akkor fordulhat elő, ha valaki be tudott lépni a fiókodba és megváltoztatta a jelszavad. Így a bizalmi kapcsolatok segítségével, kaphatsz olyan biztonsági kódot, amivel ismét be tudsz majd lépni a fiókodba.
Fontos: A bizalmi kapcsolatodnak meg kell győződnie arról, hogy tényleg te vagy az, aki a kapcsolatot kérte, különben más közös ismerősöd ki tudja használni a helyzeted. Ezért érdemes személyesen, vagy telefonon a segítségét kérni!
Megbízható böngészők
A megbízható böngészők pontban láthatod, hogy mely böngészőket és eszköz párosokat fogadott el jelenleg a rendszer, ezekről már biztonsági kód nélkül is be tudsz lépni! A listában láthatod, hogy jelenleg mit használsz és azt is, hogy korábban milyen böngészőkről léptél be és mikor.
Fontos: Ha valamelyik böngésző eszköz párost ismeretlennek véled, esetleg a bejelentkezés dátuma gyanús, akkor azt eltávolíthatod, így ha onnan próbálnak ismét belépni, akkor már csak biztonsági kóddal tehetik meg!
Bejelentkezett helyek
Hasonlóan a megbízható böngészőkhöz, a bejelentkezett helyeknél láthatod, hogy jelenleg mely böngészőkről, eszközökről vagy bejelentkezve a Facebookra. Ha valamely bejelentkezést furcsának véled, akkor azonnal megszakíthatod a bejelentkezést a megszakítás gombbal!
Remélem, hogy hasznos a leírás és mindenki biztonsággal használja majd a Facebook fiókját!