FTP használat I. - Bevezetés

Bevezető azoknak akik nem használták (vagy csak nehézkesen és ritkán) ki az FTP adta előnyöket.

Az FTP lényege röviden, hogy fájlokat/mappákat tudunk egy szerverre felmásolni, vagy onnan lemásolni a sajátgépünkre. Igen hasznos, ha valaki egy igen nagy méretű fájlt (vagy sokat) szeretne elküldeni valaki másnak. Ugyanis a levelezések többsége úgy van beállítva, hogy 10MB-nál nagyobb levelet nem tud fogadni, illetve van ahol a küldést is korlátozzák. Ennek ma már inkább csak biztonsági okai vannak (régen még a helytakarékosság is szerepet játszott). Megjegyeznénk sok ingyenes online levelező (freemail) már biztosítja a nagyméretű (óriás) fájlok küldésének lehetőségét.

Ettől eltekintve ha valakinek van FTP tárhelye, akkor a következő programokkal tudja is használni:

Természetesen sok-sok program van még amivel jól lehet FTP-zni, de csak a legnépszerűbbeket említjük.

Megjegyeznénk, a Firefox és Internet Explorer esetén csak letöltési lehetőség áll fent.


Három féleképpen találkozhatunk FTP címekkel, mint hogy ezek "ugyan olyan" címek, mint az internet címek..

  1. ftp://ftp.szerver.hu vagy ftp://www.szerver.hu vagy ftp://szerver.hu
  2. ftp://valaki:jelszó@ftp.szerver.hu
  3. ftp://valaki@ftp.szerver.hu

Röviden leírva, így értelmezi egy program a fenti lehetőségeket:

  1. Az ftp:// rész arra utal, hogy ftp kommunikációt kell biztosítani az ftp.szerver.hu kiszolgálóval, ha http:// lenne, akkor a program egy internetes oldalt próbálna megnyitni az ftp.szerver.hu kiszolgálóról. Miután a kapcsolat létrejött, a program befogja kérni az azonosító adatokat. Az azonosítást egy felhasználónév és egy jelszó páros adja.
    FTP bejelentkezés intézőben
    FTP bejelentkezés Firefox böngészőben
     
  2.  Ezesetben annyi a változás, hogy az ftp:// és az ftp.szerver.hu közé beírtuk a valaki:jelszó@ részt. Ez annyit teszt, hogy előre megmondjuk a programnak, hogy a "valaki" névvel és a "jelszó" jelszóval szeretnék az ftp.szerver.hu kiszolgálóhoz csatlakozni (a @-jel itt a -nál / -nél szerepet tölti be, hasonlóan az e-mail címeknél is). A végeredmény ugyan az, csak nem fogja a nevet / jelszót egy külön ablak bekérni. Viszont így bárki láthatja a jelszavunkat a környezetünkben, míg az ablakos (1.) módszernél a jelszó beírásnál ***** -t fog látni aki melletünk ül...
  3.  Itt pedig csak annyi a különbség, hogy lehagytuk a jelszót a címből, így a csatlakozás után előugrik a név / jelszó bekérő ablak mivel csak a nevet adtuk meg, a program előre ki is tölti a név részt, nekünk már csak a jelszavunkat kell beírni.

Mint ahogy a fenti képen is látszik van lehetőség névtelen bejelentkezésre is, ez az opció akkor áll fenn, ha a szolgáltató lehetővé teszi azt. Ilyenkor a belépő neve "anonymous" lesz és nem kell jelszót megadni.

Buy and Trade Bitcoin at Binance