Windows állapot megőrzés
Hogyan tudjuk pár egyszerű dologgal Windowsunk állapotát feljavítani, megőrizni? Csodát azért ne várjunk, de kis oda figyeléssel sokáig fitten tarthatjuk gépünket. Még itt a bevezetőben megjegyzem, a Windows rejtelmeibe nem megyünk bele mélyen.
A legjobb, ha azzal kezdjük, hogy megismerjük azokat a részeket, amiket karban kell tartani, ki kell takarítani. Megpróbálok olyan sorrendben haladni, amely a legoptimálisabb, mert mint látni fogjuk, a sorrend igen is számít, no, nem a végeredmény, de munkaidő szempontjából nagyon is.
- A legfontosabb, amivel kezdeni kell, az átmeneti fájlok, a naplófájlok törlése, a lomtár ürítése
- Ezt követheti, a Windows rendszerleíró állományának (registry) ellenőrzése, javítása
- Feleslegesen telepített, vagy már nem használt programok eltávolítása
- Az automatikusan induló programok szelektálása
- Merevlemezek töredezettségmentesítése
1. Az átmeneti fájlok, a naplófájlok és a lomtár:
Nem árt, ha tudjuk, átmeneti és naplófájlokat működésük során hozzák létre a programok, a Windows, a böngészők, egyéb programok. A legtöbb program működése végén jó esetben saját maga után „kitakarít”, de van, amelyik nem.
Röviden az átmeneti fájlokról: ezek az állományok azért jönnek létre, hogy a program működését gyorsítsák, vagy csak egyszerűen működésükből adódóan kell, hogy a merevlemezen is tároljanak (ideiglenes) adatokat, mert a számítógép memóriáját feleslegesen terhelnék ezzel. Mint fentebb írtam, sok program saját maga után törli ezeket az átmeneti állományokat, természetesen csak ha szabályosan állt le a program.
Röviden a naplófájlokról: a naplófájlok értelemszerűen nem tárolhatóak a memóriában, mert azokra később szükség lehet, egy programhiba, vagy akár egy telepítési hiba után. Elvileg az a jó, ha minden program naplózza a működését, majd ha sikeresen leállt a program, akkor utolsó lépésként törli a naplófájlt, hiszen sikeres működés után nem lesz szükség naplóra. Megjegyzem ezekre a naplófájlokra általában nincs szükségünk, vagy csak nagyon ritkán, ezért is lehet őket kitörölni.
A lomtár funkcióját bizonyára mindenki ismeri, ide kerülnek a nem véglegesen törölt állományaink és innen lehet még visszaállítani őket. A lomtárnak egy előre beállított maximális mérete van. Ezt a méretet nem lépi túl, hanem a legrégebbi állományoktól megszabadul. Figyelem, ha a lomtárat ürítjük, akkor a törölt állományainkat már nem tudjuk visszaállítani, legalább is nem a hagyományos úton.
Ezektől az állományoktól a legegyszerűbben egy kis segédprogrammal tudunk megszabadulni. Rengeteg ilyen program létezik, a többség ingyenesen is használható. Egy ilyen programra fogok kitérni itt, ez pedig CCleaner nevű segédprogram, mely ingyenes, nem telepít semmilyen más reklám szoftvert a gépünkre, és nem foglal sok helyet, valamint magyar nyelvű.
A telepítés is már magyar nyelven történik, ezért nem kívánok ezzel foglalkozni. A program indítás után a CCleaner baloldalán válasszuk a „Tisztító” részt, majd látható, hogy a program külön veszi a Windows takarításának beállításait, illetve külön veszi az egyéb külső programok (böngészők és egyéb populáris programokat) beállításait. Itt tudjuk megmondani, mit szeretnénk törölni/meghagyni. Miután ezt beállítottuk, a lenti „Elemzés” gombra kattintva összegyűjti nekünk, a tisztítandó részeket, méretre és alkalmazásra pontosan kimutatva. Elemzés után a „A tisztítás futtatása” gombbal kezdődik a tényleges takarítás.


Figyelem, ha valaki nem tudja melyik beállítás mit jelent, akkor az alapbeállításokat használja.
2. A Windows rendszerleíró állományáról sokat nem fogok írni, a lényeg, hogy a Windows és egyes külső programok itt tárolnak a működésükhöz rengeteg információt, beállítást. Sajnos előfordul, hogy ebben a rendszerleíróban sok adat/bejegyzés feleslegessé válik, így ezeket célszerű eltávolítani. Erre szintén sok-sok program található az interneten, többségük szintén ingyenes és a legtöbb az 1. pontban taglaltakat is tökéletesen elvégzi, csak úgy, mint a CCleaner nevű programunk.
A CCleaner-ben a baloldali „Rendszerleíró” pontot kell kiválasztanunk és a felkínált beállításokat áttekintenünk, ha megfelelnek, akkor a „Hibák keresése” gombra kattintva elemezhetjük a rendszerleírót. Megjegyezném itt is, hogy aki nincs tisztában a beállításokkal, az hagyja alapértéken őket. A hibák felderítése után a „A kijelölt hibák javítása” gombbal lehet a hibákat megszüntetni. Mielőtt a program elkezdi a ténykedést, felkínálj, hogy a biztonságérdekében készítsünk biztonsági mentést a rendszerleíróban történő változásokról, így ha valami nem működne jól a takarítás után, könnyen vissza lehet állítani az előző állapotot.

3. A feleslegesen telepített programok szinte minden Windowsban előfordulnak. Azt, hogy melyek ezek a programok, sajnos csak mi tudjuk eldönteni, hiszen mi telepítettük őket. Ezért ha nem tudjuk eldönteni 100% biztonsággal, hogy egy programról, hogy kell-e vagy sem, akkor inkább hagyjuk meg. Szintén a CCleaner-t fogjuk használni erre a feladatra is. A baloldali „Eszközök” pontban találhatjuk a „Programok eltávolítása” résznél az összes olyan programot, amelyet valaha a Windowsra feltelepítettünk. A programot kiválasztva, jobb oldalon az „Eltávolító futtatása” gombot használjuk, a program eltávolítására, ha az eltávolítás nem sikeres, akkor jobb, ha hagyjuk az adott programot a helyén.

4. Az automatikusan induló programok általában lassítják a Windows elindulását és nem is mindig van rájuk szükség, de hogy, melyeket kell eltávolítani, sajnos itt sincs írott szabály. Szintén nekünk kell eldönteni. Figyelem, ha nem tudjuk eldönteni, hogy egy adott bejegyzés miért van, akkor ne távolítsuk el. A bejegyzés kiválasztása után, eldönthetjük, hogy csak tiltjuk vagy véglegesen töröljük a bejegyzést. Tiltás után természetesen ugyan itt van mód az engedélyezésre. Így ha valaki nem biztos egy adott bejegyzésben, de szeretne takarítgatni, javasolt csak tiltani, majd ha pár újra indítás után nem hiányzik semmi, akkor dönthet a bejegyzés törléséről, illetve újra engedélyezheti azt.

5. A merevlemez töredezettségmentesítésére azért van szükség, mert a Windows működése során a merevlemezre szinte mindig ír valamit, vagy éppen olvas róla, vagy töröl. Mivel állományaink különböző méretűek (és nekünk mindig a gyorsaság a fontos), ezért nem tudja e 3 műveletet állandóan/folyamatosan úgy végezni, hogy mindent állományt egymás után sorban helyezzen el a merevlemezen. Így mindig maradnak lyukak (töredezik az állományok folytonossága), illetve egyazon állomány a merevlemezen szétszórva lesz elhelyezve. Így annak elérése lassabb, mintha folyamatosan lenne „leírva”. Érthető példa a könyvtár, a könyvtáros is hamarabb megtalál egy könyvet, ha a könyvtár rendszerezve van és nem összevissza pakolva. Ezt a „rendrakást” nevezzük töredezettségmentesítésnek. Erre a feladatra a Windowsban található egy saját program is. A programot megtalálhatjuk a Startmenü / Minden program / Kellékek / Rendszereszközök / Lemeztöredezettség-mentesítő név alatt.
Mielőtt tovább mennénk, pár hasznos tanács:
- A töredezettség mentesítés akár 2-3 órán keresztül is tarthat, a merevlemez méretétől és tartalmától függően
- Jó, ha a merevlemezen van legalább 10-15% szabadhely, ez alatt extrém lassú lehet a folyamat
- A folyamat alatt, ne használjuk a gépet, mert az a hatékonyság és az idő rovására mehet.
- A Windows beépített programján kívül van sok erre szakosodott program is, de ezektől most eltekintünk.
- Ha valaki még is külső programot választ, javaslom a Defraggler nevű ingyenes programot.
A töredezettségmentesítő elindítása után válasszuk ki a cél meghajtót (érdemes mindegyiken elvégezni a műveletet) majd kattintsunk a „Töredezettségmentesítés” gombra és várjuk meg a folyamat végét.

Jó munkát mindenkinek! :)