Ingyenesen használható vírusirtók otthonra
Sok csábító ajánlat van az interneten, ingyenesen használható vírusirtók, antispyware-k, anti –akármik… Ne dőljünk be ezeknek a reklámoknak, többnyire ártalmas, vagy felesleges programokat reklámoznak. Használjuk a jól bevált vírusirtókat.
Gyors áttekintés a vírusirtókról, antispyware-kről, tűzfalakról.
Vírusírtó:
„A vírusirtó vagy antivírus program a számítástechnikában egy szoftveres vagy hardveres architektúra, amelynek célja annak biztosítása, hogy a hálózatba vagy egy adott számítógépbe ne juthasson be olyan állomány, mely károkozást, illetéktelen adatgyűjtést vagy bármely, a felhasználó által nem engedélyezett műveletet hajt végre. Ilyenek például a vírusok, trójai programok és egyéb kártékony programok”
forrás: Wikipedia, bővebben itt olvasható
Anti-Spyware a spyware programok ellenhasználatos, hogy mi is a spyware:
„Kémprogramnak (angolul spyware, ejtsd: szpájver) nevezzük az olyan, főleg az interneten terjedő számítógépes programok összességét, amelyek célja, hogy a felhasználó tudomása nélkül megszerezzék a megfertőzött számítógép felhasználójának személyazonosító, banki vagy más személyes adatait.”
forrás: Wikipedia, bővebben itt olvasható
Tűzfal:
„A tűzfal (angolul firewall) célja a számítástechnikában annak biztosítása, hogy a hálózaton keresztül egy adott számítógépbe ne történhessen illetéktelen behatolás. Szoftver- és hardverkomponensekből áll. Hardverkomponensei olyan hálózatfelosztó eszközök, mint a router vagy a proxy. A szoftverkomponensek ezeknek az alkalmazási rendszerei tűzfalszoftverekkel, beleértve ezek csomag- vagy proxyszűrőit is. A tűzfalak általában folyamatosan jegyzik a forgalom bizonyos adatait, a bejelentkező gépek és felhasználók azonosítóit, a rendkívüli és kétes eseményeket, továbbá riasztásokat is adhatnak.”
forrás: Wikipedia, bővebben itt olvasható
Most, hogy valamennyire képbe kerültünk, jó tudni a következőket a Windowsról, XP SP3 felett a következőket nyújtja nekünk (tehát Vista és Windows7-ben is):
- beépített tűzfal
- ingyenesen használható kémprogram-írtó, Windows Defender, (útólag telepítendő)
- ingyenesen használható vírusirtó, Windows Security Essentials (WSE), (útólag telepítendő)
Tulajdonképpen azt mondanám, ezek elegek is otthonra, DE sajnos ez csak részben igaz véleményem szerint.
A beépített tűzfal és a Windows Defender otthoni felhasználásra megállja a helyét, viszont vírusirtóból, nem árt ha egy külső, de szintén ingyenes megoldást választunk.
Az otthon ingyenesen használható vírusirtók listája:
nem teljes, de úgy gondolom, a legismertebbeket tartalmazza
Félreértés ne essék nem eddig jutottam az abc-ben, de sajnos otthonra ingyenes verziót csak igen kevés gyártó kínál. A fel nem soroltak pedig, bonyolultabb használatuk miatt nem kerültek fel a listára. Ha valaki ajánlani szeretne terméket, természetesen nyugodtan megteheti, küldjön egy levelet az info@dynamicart.hu címre.
Amire még figyeljünk:
- Egyszerre maximum 1 vírusirtó legyen a gépünkre telepítve
- Böngészés illetve telepítés közben, ha felkínálják, hogy X-Y antivírus szuper kém program írtó programot ingyen próbáljuk ki, vagy telepíthetjük, nyugodtan mondjuk rá NEMet.
Vegyük tudomásul, hogy az interneten igenis vadásznak azokra, akik nem értenek túlzottan a számítógépekhez és megpróbálják őket becsapni, de többnyire angolul. Ezért ha kéretlenül a képernyőre írják, hogy antivirus 2010 vagy 2011 ingyen használhatod, meg most frissítsd ilyesmik általában becsapás ok.
Ha még nincs vírusirtó a gépen, akkor pedig tessék letölteni egy otthon ingyenesen használható vírusirtót, vagy akár meg is lehet venni otthonra.
További ajánlott helyeket a témában a virus.lap.hu oldalon lehet találni, valamint érdemes nézegetni a Vírus Híradó-t.